This is alternative content.

Jesteś tutaj:
NARODOWE CZYTANIE 2021
 
4 września odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Narodowego Czytania. W całej Polsce i wielumiejscach poza jej granicami czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.W tym roku po raz pierwszy Gmina Orły odpowiedziała na zaproszenie prezydenta RP do wspólnego czytania. Dzięki aprobacie wójta Bogusława Słabickiego Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach podjęła się organizacji tego wydarzenia. Aby zapewnić należytą oprawę uroczystości do współpracy została zaproszona Szkoła Podstawowa w Małkowicach oraz Stowarzyszenie ,,Nasze Małkowice”.Dzięki zaangażowaniu i współpracy udało się zorganizować ciekawe widowisko,oprócz czytania tekstuczłonkowie stowarzyszenia oraz uczennice SzkołyPodstawowej  przedstawili fragmenty utworu w formie scenek dramatycznych. Widzowie zapoznali się z życiorysem Gabrieli Zapolskiej oraz kulisami powstania utworu. Dodatkową atrakcjąbył pokaz mody,dzięki któremu zebrani poznali trendy panujące w modzie na początku XX wieku.Minirecital w wykonaniu mieszkanki naszej gminy Natalii Sałuki -uczęszczającej na zajęcia do Klubu Garnizonowego V Batalionu Strzelców Podhalańskich,przeniósł zaproszonych gości w klimat z tamtych lat. W Narodowym Czytaniu udział wzięli zaproszeni goście: pani Małgorzata Hawro Przewodnicząca Rady Gminy, pan Jan Janusz Sekretarz Gminy Orły, pani Teresa Oczkoś Skarbnik Gminy, Radni, Sołtysi, proboszcz parafii Małkowice ks. Jerzy Sowa, nauczyciele, mieszkańcy i miłośnicy literatury polskiej.

 
Narodowe Czytanie to akcja czytelnicza  organizowana  przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza’’ Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano:
- 2014 roku ,,Trylogię’’ Henryka Sienkiewicza
-2015 roku,, Lalkę’’ Bolesława Prusa
-2016 roku ,,Quo Vadis’’ Henryka Sienkiewicza
-2017 roku ,,Wesele’’ Stanisława Wyspiańskiego
-2018 roku ,,Przedwiośnie’’ Stefana Żeromskiego
-2019 roku czytane były Nowele Polskie- zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
-2020 roku lekturą Narodowego Czytania była ,,Balladyna’’ Juliusza Słowackiego.
Przed nami kolejna, X edycja Narodowego Czytania, tegoroczną lekturą  jest  „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Zapraszamy wszystkich miłośników literatury polskiej 4 września 2021 o godz. 18.00 do Szkoły Podstawowej w Małkowicach. Organizatorami wydarzenia są: Wójt Gminy Orły, Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach, Stowarzyszenie „Nasze Małkowice” i Szkoła Podstawowa w Małkowicach.
Zachęcamy do zabrania ze sobą własnych egzemplarzy „Moralności Pani Dulskiej”, które opatrzymy  pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.


 
więcej
Piknik Rodzinny ,,Chodź pomaluj mój świat…” w Nizinach
 
W dniu 15 sierpnia 2021 roku w Nizinach odbył się Piknik Rodzinny ,,Chodź pomaluj mój świat…” zorganizowany przez Panią sołtys Kazimierę Dawid, Radę Sołecką oraz Stowarzyszenie ,, Niziny Razem’’. Podczas pikniku można było skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów dla dzieci i dorosłych np. dmuchańców, malowania twarzy,  warsztatów lepienia z gliny itp. Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach przygotowała warsztaty kreatywne, kącik relaksu z książką, quizy z nagrodami, oraz cieszącą się popularnością zarówno tych małych jak i dużych Biblioteczną Fotobudkę. Dla miłośników sportu zostały zorganizowane zajęcia sportowe oraz rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami z Nizin i Walawy.  Organizatorzy zafundowali wszystkim dzieciom darmowe kiełbaski napoje i lody.
Do wspólnego świętowania przyłączyli się również Wójt Gminy Orły Pan Bogusław Słabicki, oraz Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Hawro.


 
więcej
BIBLIOTEKA UCZY! BAWI! - WARSZTATY W KASZYCACH

W czwartek 12 sierpnia 2021 r. na placu przed Domem Ludowym w Kaszycach odbyło się spotkanie dla dzieci z Naszej Gminy organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Orłach oraz Fundacją VCC z Lublina. O godzinie 13.00 na placu rozpoczęły się zajęcia Fundacji z zakresu robotyki, cyfryzacji i programowania, w których dzieci brały czynny udział. Gminna Biblioteka przygotowała dla wszystkich zajęcia sportowe, animacje oraz warsztaty plastyczne. Uczestnicy spotkania zarówno mali jak i duzi malowali kamienie tworząc przy tym ciekawe dekoracje. Największym powodzeniem natomiast cieszyła się biblioteczna foto-budka, w której można było zrobić sobie zdjęcia w kolorowych perukach i własnoręcznie wykonanych maskach. Zorganizowane zostały także konkursy z nagrodami. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za miło spędzone popołudnie.
więcej
Tour de Pologne 2021
 
Dnia 10 sierpnia 2021 r. przez teren Gminy Orły przejeżdżali uczestnicy 78. Edycji wyścigu Tour de Pologne. Ten wyścig kolarski, w którym uczestniczą najlepsze na świecie drużyny zawitał w końcu na nasze tereny. Tegoroczna trasa wyścigu została podzielona na siedem etapów. Podczas drugiego Etapu z Zamościa do Przemyśla uczestnicy mieli do pokonania 200.8 km. Przejeżdżali przez malownicze okolice powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, jarosławskiego i przemyskiego. Na terenie naszej gminy trasa wiodła przez miejscowości Niziny i Walawę. Już około godziny 16.00 mieszkańcy zaopatrzeni w biało-czerwone flagi licznie gromadzili się na trasie przejazdu. Trenerzy dziecięcych klubów sportowych z Nizin i Kaszyc zgromadzili swoich podopiecznych ukazując im piękno sportowej rywalizacji. Do kibicowania przyłączyli się również mieszkańcy z innych miejscowości naszej gminy. Lokalne jednostki OSP we współpracy z Policją zabezpieczały bezpieczeństwo kibicom oraz zawodnikom. Komentatorzy docenili piękno naszych terenów, zwrócili szczególną uwagę na kładkę w Nizinach, która wchodzi w skład podkarpackiego odcinka szlaku Green Velo. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej gminy włączając się w kibicowanie byli częścią imprezy sportowej tak wielkiej rangi.
więcej
Festyn „Razem raźniej”

 
W niedzielę 8 sierpnia w Trójczycach odbył się festyn ,,Razem Raźniej”. W myśl hasła przewodniego na stadionie w Trójczycach bawili się licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Orły oraz goście spoza naszego terenu, dla których przygotowanych zostało wiele atrakcji: pokazy sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Orłów i Wacławic, rozgrywki na mini torze wyścigowym dla samochodów zdalnie sterowanych, animacje, gry i zabawy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, balony, punkty gastronomiczne. Niedzielne popołudnie umilały przybyłym występy zespołów: OPEN CARDS, Kapeli Strażackiej ,,Czy się wali, czy się pali” oraz zespołu z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. O godz. 17.00 odbył się mecz o mistrzostwo klasy A gr. przemyska LKS ,, KORONA” Trójczyce – KS ,,BIAŁO- CZERWONI” Kaszyce. Po zaciętej walce 3-0 zwyciężyła drużyna z Kaszyc. Świetną zabawę ,, do białego rana’’ zapewnili zespół VOICE oraz DJ Nyga i DJ Badyl. Podczas festynu uczestnicy mieli możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID 19 w Mobilnej Jednostce Szczepień, zorganizowanej przez Centrum Medyczne „MEDYK” z Rzeszowa. Na Festynie obecni byli również: Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Hawro, zastępca Wójta Gminy Orły Pan Witold Szpytman oraz radni i sołtysi z okolicznych wsi. Impreza została zorganizowana przez Klub Sportowy LKS ,,KORONA” Trójczyce oraz OSP Wacławice z druhem Michałem Tomaszewskim na czele. Współorganizatorem imprezy był Wójt Gminy Orły Pan Bogusław Słabicki, a swoją pomocą służył radny wsi Trójczyce Pan Józef Motowidło Nad całością przedsięwzięcia czuwał sołtys wsi Wacławice Pan Krzysztof Świdnicki, któremu w imieniu wszystkich uczestników dziękujemy za wspólną zabawę!!!
więcej

II miejsce dla Stowarzyszenia Tradycja i Nowoczesność


 

18 lipca br. Stowarzyszenie Tradycja i Nowoczesność reprezentowało naszą Gminę w V Regionalnym Przeglądzie  Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw „Majówka pod Jaworem” w Hadlach Szklarskich.  Głównym celem tego Przeglądu jest upowszechnianie i kultywowanie ludowych tradycji wspólnego śpiewania, muzykowania, przygotowywania dawnych potraw oraz pobudzenia aktywności środowisk wiejskich. „Majówka pod Jaworem” ma charakter konkursowy, w dwóch kategoriach: przeglądu grup śpiewaczych i prezentacji kulinarnych. Do udziału mogły zgłosić się Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich  z powiatów przeworskiego, przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego i rzeszowskiego. Stowarzyszenie Tradycja i Nowoczesność zgłosiło swój udział w Przeglądzie prezentując stoisko kulinarne. W kategorii tej trzeba było zaprezentować tradycyjne potrawy przygotowane według dawnych przepisów. A zgłoszona do konkursu potrawa powinna być przygotowana z kaszy jęczmiennej, gryczanej, pęcak, manny lub jaglanej oraz drobne drożdżówki. Przygotowane przez naszych reprezentantów pierogi z kaszy gryczanej oraz drożdżówki drobne z nadzieniem wiśniowym zdobyły II miejsce w konkursie. Jury oceniające zgłoszone potrawy do konkursu brało pod uwagę: zgodność potrawy z tradycją, walory smakowe, ogólną prezentację stoiska i estetykę podania. Organizatorem tego wydarzenia  było Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Jawornik Polski, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej ”Jawornik” i Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim. Serdecznie gratulujemy!

więcej
Oazy Dzieci Bożych

 
W dniach 2- 18 lipiec 2021 w szkole podstawowej w Orłach stacjonowały dzieci z Oazy Dzieci Bożych. 53 osobową grupą  w wieku 9 – 12 lat opiekowali się: ks. Maciej Marszałek, ks. Piotr Długi oraz liczna grupa animatorów.
Dzieci przyjechały z województwa podkarpackiego i śląskiego. Oprócz ramowych zajęć uczestnicy wypoczynku poznawali najbliższe okolice, uczestniczyli w spotkaniu z policjantami oraz brali udział w zajęciach w bibliotece w Orłach.
11 lipca sierż. Agnieszka Urbańska oraz sierż. Marcin Żygadło -policjanci z Zespołu Kryminalnego i Ogniwa prewencji w Orłach zorganizowali dla dzieci pogadankę na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego. Dzieci  aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały dużo pytań i chętnie brały udział w dyskusji . Największa frajdę sprawiła im możliwość obejrzenia wnętrza samochodu policyjnego , sposób  używania kajdanek oraz uruchomienie sygnału alarmowego. Na zakończenie spotkania uczestnicy  przypomnieli sobie numery alarmowe oraz otrzymali opaski odblaskowe.
 16 lipca dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Orłach.
Każda z trzech grup  wiekowych miała możliwość  uruchomienia swojej wyobraźni i przeniesienia się w świat fantazji .
Grupa trzecioklasistów przy pomocy teatrzyku Kamischibai  została przeniesiona przez panią Magdalenę Pilch do średniowiecznej Warszawy , gdzie grozę wzbudzał Bazyliszek. Używając kartonu i  bibuły uczestnicy stworzyli własne wersje popularnego potwora.
Druga grupa to dzieci, które ukończyły czwarta klasę. Pani Ewelina Koba w oparciu o bajkę ,,O rybaku i złotej rybce’’ wciągnęła dzieci w dyskusję o wartościach jakimi powinniśmy się kierować w życiu oraz o marzeniach jakie ma każdy z nas. Owocem tego były pięknie wykonane , kolorowe rybki kryjące w sobie zapisane marzenie każdego uczestnika.
Najstarsza grupa to absolwenci klasy piątej. Odkrywali jakie emocje i uczucia są ,,zaklęte w kamieniu”, co symbolizuje ten kawałek skały, jakie na przestrzeni wieków miał zastosowanie. Pani Teresa Gończ przygotowała dla każdego z uczestników kamień rzeczny, który za pomocą farb akrylowych został zamieniony przez uczestników w piękną i niepowtarzalną pamiątkę z wakacji.
więcej

strony:

« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | »

Kalendarz
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc listopad 2021 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Kalendarz Imprez
<< Grudzień >>

2021-12-06

Poniedziałek

2021-12-07

Wtorek

2021-12-08

Środa

2021-12-09

Czwartek

2021-12-10

Piątek

2021-12-11

Sobota

2021-12-12

Niedziela

Grudzień

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

d1764cb6709cf585471a320624a52ced
http://www.alp-carp.com/http://www.wrota.podkarpackie.pl/http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2007-2013http://www.powiat.przemysl.pl/http://www.arimr.gov.pl/http://www.pup.przemysl.pl/
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.