Opowiem Ci o Sprawiedliwych
We wtorek, 27 stycznia 2026 r., w Domu Ludowym w Zadąbrowiu odbyło się wydarzenie pn. „Opowiem Ci o Sprawiedliwych: Rodzina Ulmów – Świadkowie nadziei”, którego celem było zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców gminy Orły – dzieci, młodzieży i dorosłych i dorosłych mieszkańców z terenu gminy Orły w sposób wolny od uzależnień.
Wydarzenie otworzył Wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, witając młodzież szkolną wraz z opiekunami oraz mieszkańców.
Uczestnicy wysłuchali prelekcji poświęconej błogosławionej Rodzinie Ulmów oraz polskim Sprawiedliwym, połączonej z projekcją koncertu „Sprawiedliwi z Markowej” w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych. Dopełnieniem wydarzenia była wystawa „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”, prezentowana wcześniej m.in. na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Watykanie.
W kolejnej części spotkania odbyła się prelekcja pt. „Uzależnienie – droga donikąd”, zrealizowana w ramach działań profilaktycznych, skierowanych na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Koordynatorem wydarzenia w Gminie Orły była Teresa Hałuszka kierownik ds. oświaty, kadr i płac Gminy Orły. Duże wsparcie w organizację włożyła Radna Rady Gminy Orły a zarazem Sołtys wsi Zadąbrowie Elżbieta Durbajło.
Historia rodziny Ulmów stała się dla uczestników, a w szczególności dla młodzieży bardzo ważną lekcją empatii, odwagi i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

