„Bezpieczeństwo społeczności lokalnej dla gmin Orły i Żurawica”
W Zadąbrowiu odbyła się debata społeczna „Bezpieczeństwo społeczności lokalnej dla gmin Orły i Żurawica”. Podczas spotkania, przy licznie zgromadzonej lokalnej społeczności, omówiono zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa.
Wczoraj, w Zadąbrowiu odbyła się debata społeczna pn. „Bezpieczeństwo społeczności lokalnej dla gmin Orły i Żurawica”, skierowana do lokalnej społeczności, a tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. W spotkaniu wzięli udział policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, Komisariatu Policji w Żurawicy, zaproszeni prelegenci i goście oraz mieszkańcy gminy Orły i Żurawica.
Uczestników przywitał Komendant Komisariatu Policji w Żurawicy nadkom. Krzysztof Walewicz oraz przedstawiciele samorządów Wicestarosta Przemyski Jan Janusz, Wójt Gminy Orły Bogusław Słabicki oraz Wójt Gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.
Moderatorem spotkania była mł. asp. Alicja Tysowska – Prejzner, a prelegenci kolejno przedstawili tematy:
- Kierownik Inspektoratu ZUS w Przemyślu Anna Petruch, oraz specjalista Anna Skupień omówiły zagadnienia związane ze świadczeniami jakie można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
- Kierownik Działu Identyfikacji i Rejestracji Podatków Urzędu Skarbowego w Przemyślu Monika Trybalska, wspólnie z Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Agnieszką Wiśniowską przedstawiły usługi urzędu, oraz bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Orłach Joanna Płonka, zaprezentowała temat „Pomoc oraz formy wsparcia w zakresie świadczeń socjalnych”
- asp. sztab. Lidia Przybyłowicz funkcjonariuszka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, omówiła zagadnienia dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej, procedury „Niebieskie Karty” i mechanizmy związane z jej funkcjonowaniem.
- asp. Joanna Golisz Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Przemyślu, zachęcała do korzystania z mobilnych platform internetowych „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
Podczas spotkania wielokrotnie przywoływano temat oszustw i wskazówki jak nie dać się oszukać. Przedstawiono i omówiono materiały kampanii „A kto tu się podszywa”, który pozwolił na zobrazowanie tego procederu, który wykorzystywany jest przez przestępców. Ponadto w ramach tematów związanych z bezpieczeństwem omówiono również temat zabezpieczania mienia przed włamaniami w ramach kamanii „Stop włamaniom do domów”.
Spotkanie podsumował nadkom. Krzysztof Walewicz, który podziękował wszystkim uczestnikom za liczne przybycie, aktywny udział i cenne uwagi. Podkreślił znaczenie bezpośredniej rozmowy i wymiany poglądów pomiędzy społeczeństwem a Policją, dodając, że dzięki takim wydarzeniom, mundurowi mogą lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby mieszkańców, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa