Wybór tego uznanego kapłana – poety na patrona szkoły zobowiązuje nas wszystkich do kształtowania cech, które on sam posiadał, a w szczególności umiłowania mądrości, wrażliwości, pogody ducha i szacunku do drugiego człowieka.
W dzisiejszej skomplikowanej rzeczywistości potrzebne są pozytywne i silne wzorce osobowe, takie jak ksiądz Twardowski – człowiek głębokiej wiary i poświęcenia. Był on wyjątkowo skromnym człowiekiem i kapłanem. Przez wiele lat był katechetą i opiekunem chorych dzieci, a kiedy mówiono o nim poeta, zawsze powtarzał, że „właściwie poetą nie jest, a tylko pisze wiersze”.
Ksiądz Jan Twardowski podkreślał, że głównym celem pisarstwa jest pozyskiwanie ludzkiego serca, a pytany o swoją twórczość mówił: „Wszystko cokolwiek mi się udaje – nie jest moją zasługą. Gdy patrzę na życie, odnoszę wrażenie, że korzystałem z ciągłej protekcji Pana Boga”
Słowa ks. Twardowskiego w cytacie: :Realizujemy się najpełniej, jeśli potrafimy żyć dla innych” stały się misją pracy wychowawczej szkoły i będą towarzyszyć uczniom zarówno w latach dziecięcych jak i życiu dorosłym.
Uroczystości związane z nadaniem imienia szkole rozpoczęły się o godz. 10:00 Mszą Święta w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wacławicach, celebrowanej przez księdza prałata Tadeusza Kocura.
Podczas nabożeństwa nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru ufundowanego przez rodziców i przekazanie go na ręce pani dyrektor mgr Renaty Łaskarzewskiej, a następnie młodzieży szkolnej. Uczniowie złożyli ślubowanie. Po Mszy Świętej poczet sztandarowy, zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i rodzice przeszli do budynku Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Trójczycach, gdzie została poświęcona przez księdza prałata Tadeusza Kocura i odsłonięta tablica pamiątkowa. Dokonali tego: Jan Pączek – starosta przemyski, absolwent SP Trójczyce, Ryszard Cząstka – Wójt Gminy Orły i Renata Łaskarzewska – dyrektor szkoły. Następnie zebrani goście obejrzeli wystawę poświęconą ks. Twardowskiemu, jego twórczości oraz ukazującą historię i życie codzienne szkoły. Następnie wszyscy udali się do budynku Domu Kultury w Trójczycach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zaproszeni goście wbijali pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru i dokonywali wpisów do księgi pamiątkowej. Padło wiele ciepłych i miłych słów ze strony gości pod adresem szkoły, dyrektora, grona pedagogicznego, całej społeczności szkolnej i rodziców. Wszyscy przemawiający podkreślali bardzo dobre wyniki nauczania, oraz gratulowali wyboru Patrona. Swoją obecnością uroczystość uświetnili; posłowie: T. Motowidło – absolwent SP, P.Tomański i M. Kasprzak, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego – A. Matusiewicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego - S.Bajda, starosta przemyski – J. Pączek, Wójt Gminy Żurawica – J. Szabaga, , Wójt Gminy Orły – R. Cząstka oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, samorządu terytorialnego i służb mundurowych.Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez uczniów SP im. Ks. J. Twardowskiego w Trójczycach i Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej Trójczyce. Zebrani obejrzeli montaż słowno – muzyczny ukazujący życie i twórczość patrona szkoły.
Wybór księdza J. Twardowskiego na patrona szkoły to efekt kilkuletnich działań władz Gminy Orły i społeczności szkolnej. Uczniowie przygotowując się do uroczystości poznawali życie i twórczość księdza Jana. Patrząc na ich zaangażowanie i trud włożony w przebieg uroczystości można być pewnym, że zaczerpnęli wiele wspaniałych cech od swego znamienitego Patrona.
Dyrektor Szkoły dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości związanej z nadaniem imienia ks. Jana Twardowskiego oraz dziękuje zaproszonym gościom, którzy zaszczycili swoją obecnością tę ważną dla szkoły uroczystość.
<< | Maj | >> | |||
---|---|---|---|---|---|
|
|||||
|
|||||
|
|||||
|
|||||
|
|||||
|
|||||
|
|||||
Maj | |||||
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 |