This is alternative content.

Jesteś tutaj:
LXXXII sesja Rady Gminy Orły
odbędzie się w dniu 31 października 2023 r.
tj. wtorek godz. 12:00
 w Urzędzie Gminy Orły, ul. Przemyska 3, Sala Narad Nr 9
Porządek sesji


 
DRUHOWIE Z OSP CIEMIĘRZOWICE OTRZYMALI NOWY SAMOCHÓD
 
OSP Ciemięrzowice to jedna z siedmiu jednostek straży pożarnej działająca na terenie Gminy Orły. Posiadanie nowoczesnego samochodu było od dłuższego czasu celem druhów z całej jednostki. Dziś uroczyście przywitano pojazd ratowniczo-gaśniczy marki Mitsubishi Fuso GLBA o wadze 7,5 tony. Nowy nabytek OSP Ciemięrzowice posiada zbiornik wodny o pojemności 1400 l., a także zbiornik piany o pojemności 140 l. i pomieści sześcioosobową załogę. Na wyposażeniu pojazdu jest min.: dwu stopniowa autopompa z szybkim natarciem, maszt oświetleniowy, zestaw hydrauliki, torba R1 z deską oraz szynami, dwie pompy szlamowe, drabiny a także skrzynia na drobny sprzęt oraz ścianka przeznaczona na sprzęt wyburzeniowy. Ponadto samochód posiada wciągarkę zamocowaną z przodu pojazdu, kamerę cofania, tablet z dostępem do aplikacji E-Remiza, dwa aparaty powietrzne oraz jedną stacjonarną i dwie przenośne radiostacje. Wartość pojazdu to kwota ok. 540 tyś zł, z czego 250 tyś. to środki zabezpieczone przez Gminę Orły, 150 tyś. zł przekazało MSWiA, 100 tyś. zł zostało pozyskane z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz ok. 40 tyś. zł otrzymano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W przywitaniu wozu bojowego jednostki OSP Ciemięrzowice wzięli udział Wójt Gminy Orły Bogusław Słabicki, Szef Kancelarii Premiera Marek Kuchciński, Minister Marcin Warchoł, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek, Sekretarz Urzędu Gminy Orły Jan Janusz, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Hołyszko, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Przemyskiego Bożena Ryczan, Radny Województwa Podkarpackiego Mariusz Król, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Przemyślu druh Witold Kazienko, Komendant Zarządu Gminnego OSP w Orłach Krzysztof Świdnicki, Radny wsi Olszynka, Ciemięrzowice Jacek Duda, Sołtys wsi Ciemięrzowice Zenon Kostkiewicz, przedstawiciele wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Orły oraz mieszkańcy. Tak profesjonalnie wyposażony samochód posłuży jednostce i mieszkańcom przez wiele lat a wszystkim gościom wymienionym powyżej i zaangażowanym w pozyskanie środków na ten cel składamy serdeczne podziękowania.
więcej
Nocne Zwiedzanie Fortu XI Duńkowiczki
 
W sobotę 7 października odbyło się Nocne Zwiedzanie Fortu XI Duńkowiczki. Wydarzenie zorganizował Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl wraz z Gminą Orły. Zwiedzający mieli wyjątkową możliwość obejrzeć Fort z przewodnikiem i poznać jego historię. Jednym z punktów zwiedzania była prelekcja filmu ukazująca Fortyfikację Twierdzy Przemyśl oraz wizualizacja Fortu XI, który w najbliższym czasie będzie pełnił rolę muzeum. Gościem specjalnym Nocnego Zwiedzania była Pani Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, której starania w dużej mierze przyczyniły się do możliwości realizacji tego przedsięwzięcia. Ponadto na zwiedzających czekały potrawy Kuchni Galicyjskiej przygotowane przez KGW Duńkowiczki oraz możliwość degustacji i zakupu Wina z Winnicy Arbor z Bolestraszyc, a także miodów z Pasieki Nasze Pszczoły z Wacławic.
więcej
Konferencja prasowa
 
9 Października br. na  terenie Tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej w Zadąbrowiu odbyła się konferencja prasowa  w której uczestniczyli: szef kancelarii premiera Marek Kuchciński, wicemarszałek województwa podkarpackiego  Piotr Pilch, wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, wójt gminy Żurawica  Tomasz Szeleszczuk oraz dyrektor PZDW Piotr Miąso. Tematem spotkania było pozyskanie  rządowych środków w ramach Polskiego Ładu na rozwój infrastruktury stref ekonomicznych. Z terenu Podkarpacia wpłynęło 10 wniosków, z których cztery z najmocniejszymi potrzebami otrzymały środki w wysokości 550mln zł. W ramach ww. dotacji gmina Orły otrzymała ponad 45 mln zł,  z czego około 20 milionów zostanie przeznaczone na wybudowanie oczyszczalni ścieków w Nizinach, która będzie  przystosowana do przyjęcia ścieków nowo powstałej strefy. Dotychczas strefa ekonomiczna w Zadąbrowiu miała powierzchnię 40 hektarów, dzięki Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa  powiększy się o kolejne 70 hektarów( będą to dwa tereny połączone ze sobą drogami komunikacyjnymi).  Pozostała kwota będzie przeznaczona na rozbudowę infrastruktury wodno- kanalizacyjnej i dróg komunikacyjnych w strefie.
Warto wspomnieć, że również część środków ze 100 mln zł jakie otrzymał samorząd województwa podkarpackiego zostanie wydana, na terenie naszej gminy. Szacuje się iż będzie to około 30 procent tej kwoty, gdyż w ramach  inwestycji zostanie wybudowana zupełnie nowa droga  do portu przeładunkowego w Żurawicy.
Jak powiedział szef kancelarii premiera Marek Kuchciński,, podczas rozpatrywania wniosków intencja była taka, żeby wzmocnić te obszary, które leżą blisko granicy wschodniej, gdyż widać wyraźnie iż rozwój gospodarczy w tej części województwa jest  bardzo oczekiwany” Wójt gminy Orły Bogusław Słabicki podziękował panu ministrowi Markowi Kuchcińskiemu oraz wszystkim posłom Prawa i Sprawiedliwości za zaangażowanie w pozyskanie tak wielkiej kwoty dofinansowania, jaka jeszcze nigdy nie pojawiła się w historii naszej gminy. Wyraził również przekonanie, że ,,.. to wsparcie spowoduje szybki rozwój gminy dzięki powstawaniu nowych miejsc pracy a przez to i ta część powiatu przemyskiego będzie się lepiej rozwijała.”
więcej
Dofinansowanie dla GBP
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach w bieżącym roku kalendarzowym ponownie otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Tym razem kwota dofinansowania to 18 000 zł. a zadanie Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usług zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek 1.1 w ramach NPRCz 2.0.
W niedługim czasie rozpoczniemy zakup nowości wydawniczych o czym będziemy na bieżąco informować naszych czytelników.
więcej
Otwarcie mostu na rzece San

 
Budowa mostu na rzece San to temat, który od wielu lat poruszany był podczas spotkań w zainteresowanych  Gminach w Powiecie  Przemyskim. Do tej pory jedynym połączeniem wsi Niziny w Gminie Orły z miejscowością Chałupki Dusowskie w  Gminie Stubno, była wisząca kładka, z której mogli korzystać jedynie piesi i rowerzyści. Wszyscy zainteresowani byli zgodni, że budowa mostu poprawi komunikację w tej części regionu, a przede wszystkim ułatwi pracę rolnikom, którzy mają pola po obu stronach rzeki. Do niedawna, aby dostać się na drugą stronę Sanu trzeba było  korzystać  z innych mostów, które oddalone są o kilkadziesiąt kilometrów. Nowo powstały most  zmieni komunikację dla mieszkańców i rolników  uprawiających ziemie po dwóch stronach Sanu. Da możliwość szybszego dotarcia do Strefy Ekonomicznej umiejscowionej na terenie gminy Orły oraz ułatwi dostęp do autostrady dla mieszkańców gminy Stubno i gminy Medyka. Mając na uwadze ważność inwestycji Gmina  Orły, Stubno, Medyka, Żurawica oraz  Starostwo Powiatowe zadeklarowały procentowy udział ze środków budżetu własnego co skutkowało złożeniem przez Starostę Powiatu Przemyskiego Jana Pączka  wniosku do Ministerstwa Infrastruktury o dofinansowanie budowy mostu, którego całkowity koszt wyniósł ponad 21 mln zł z czego 15 mln pochodziło z Ministerstwa  Infrastruktury , a pozostałe środki - z powiatu przemyskiego oraz gmin. Bardzo dużą rolę odegrało wsparcie parlamentarzystów z naszego terenu. Szczególne podziękowanie należy się marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, posłowi Tadeuszowi Chrzan oraz posłowi Piotrowi Uruskiemu, nie można zapomnieć o ministrze Rafale Weber i ministrze Marcinie Warchoł oraz o ministrze infrastruktury Andrzeju Adamczyku.
1 sierpnia 2022 roku wbito symboliczne łopaty rozpoczynając budowę mostu, po niespełna roku prac 1 czerwca 2023 roku przedstawiciele władz samorządowych z czterech gmin uroczyście w jednym z elementów zalewanej konstrukcji umieścili kapsułę a w niej Akt Erekcyjny „na wieczną rzeczy pamiątkę”.  Prace przy budowie tej inwestycji przebiegały niezwykle sprawnie, zaangażowanie i profesjonalizm pracowników firmy Remost Sp. z o.o  z Dębicy sprawił, że 22 września 2023 roku odbyło się uroczyste otwarcie mostu.   Nowy most ma 139 metrów długości, prawie 10 metrów szerokości i nośność 40 ton.  W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości wśród których znalazł się m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł na sejm RP Tadeusz Chrzan, wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch , wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, wójt gminy Stubno Ryszard Adamski, wójt gminy Żurawica  Tomasz Szeleszczuk ,wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko i wielu innych samorządowców wojewódzkich, powiatowych i gminnych, pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych z dyrektorem Januszem Holyszko na czele, wykonawcy oraz lokalna społeczność; mieszkańcy i uczniowie szkoły podstawowej. Zaproszonych gości przywitał Starosta Powiatu Przemyskiego Jan Pączek. Aktu poświęcenia w towarzystwie miejscowych duchownych dokonał arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski. W uroczystym przecięciu wstęgi władzom towarzyszyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nizinach ,każde z nich otrzymało pamiątkowy kawałek wstęgi. W nadchodzącym czasie planuje się wybudowanie dróg dojazdowych do mostu, których koszt wyniesie ok 50 mln zł. Powiat przemyski już złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.
więcej
Wakacje z Biblioteką

Jak co roku Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach wraz z Filiami w Trójczycach, Nizinach, Walawie, Kaszycach z myślą o dzieciach spędzających czas w domu, zorganizowała warsztaty podczas, których dzieci rozwijały zdolności plastyczne, manualne i poznawcze. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W ramach warsztatów dzieci uczestniczyły w różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez bibliotekę. Oczywiście nie zabrakło miejsca dla dobrej książki. Inspiracją wakacyjnych warsztatów była książka autorstwa Marka Michalaka pt. ,,Opowieści o tym co w życiu ważne". Jest to zbiór opowiadań, które mogą się wydarzyć każdemu. Warsztaty były prowadzone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Odbyło się 8 spotkań, w których uczestniczyło 121 dzieci. Dziękujemy wszystkim dzieciom za mile spędzony czas i zapraszamy do naszych bibliotek.
więcej

Spotkanie z Panem Markiem Kuchcińskim

 

W tym tygodniu w Urzędzie Gminy Orły odbyło się spotkanie w którym uczestniczył Szef Kancelarii Premiera Pan Marek Kuchciński, Pan Arkadiusz Mazur pracujący w Komisji Europejskiej, a wcześniej w biurze Szefa Kancelarii Premiera oraz Pan Mariusz Andrzejewski Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na spotkanie przybyła również Pani Przewodnicząca Rady Gminy Orły Małgorzata Hawro oraz strażacy z jednostek OSP i przedstawiciele klubów sportowych z terenu Gminy Orły. Wszystkich przybyłych na spotkanie gości przywitał Wójt Gminy Orły Pan Bogusław Słabicki. Pan Marszałek pogratulował Panu Wójtowi Gminy Bogusławowi Słabickiemu pozyskania środków na budowę szatni w Trójczycach i Kaszycach ze środków Ministerstwa Sportu w ramach Programu „Sportowa Polska”. Na ten cel gmina otrzymała 452 900 złotych. Jest to 50 % dofinansowania do inwestycji. Na budowę nowej bieżni na stadionie sportowym w Orłach Gmina otrzymała 550 000 złotych, dodatkowo na remont stadionu w Orłach z Polskiego Ładu Gmina otrzymała 4 500 000 złotych. Wójt Gminy podziękował Panu Marszałkowi za poparcie dzięki, któremu zostały pozyskane środki na budowę szatni oraz stadionu sportowego. Podziękował również Panu Arkadiuszowi Mazurowi, który był bardzo zaangażowany w pozyskanie tych środków, jak również Panu Profesorowi Mariuszowi Andrzejewskiemu za życzliwość i wszelkie wsparcie przy realizacji inwestycji gminnych. Przedstawiciele klubów sportowych  wyrazili wdzięczność Panu Marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu za pozyskane środki dzięki, którym będą mieć nowoczesne warunki do treningów oraz rozgrywek sportowych. Relacja filmowa ze spotkania w najbliższym czasie.

 

więcej

strony:

« | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | »

Kalendarz
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc lipiec 2024 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Kalendarz Imprez
<< Lipiec >>

2024-07-17

Środa

2024-07-18

Czwartek

2024-07-19

Piątek

2024-07-20

Sobota

2024-07-21

Niedziela

2024-07-22

Poniedziałek

2024-07-23

Wtorek

Lipiec

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

d1764cb6709cf585471a320624a52ced
http://www.alp-carp.com/http://www.wrota.podkarpackie.pl/http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2007-2013http://www.powiat.przemysl.pl/http://www.arimr.gov.pl/http://www.pup.przemysl.pl/
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.