This is alternative content.

Jesteś tutaj:
Tour de Pologne 2021
 
Dnia 10 sierpnia 2021 r. przez teren Gminy Orły przejeżdżali uczestnicy 78. Edycji wyścigu Tour de Pologne. Ten wyścig kolarski, w którym uczestniczą najlepsze na świecie drużyny zawitał w końcu na nasze tereny. Tegoroczna trasa wyścigu została podzielona na siedem etapów. Podczas drugiego Etapu z Zamościa do Przemyśla uczestnicy mieli do pokonania 200.8 km. Przejeżdżali przez malownicze okolice powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, jarosławskiego i przemyskiego. Na terenie naszej gminy trasa wiodła przez miejscowości Niziny i Walawę. Już około godziny 16.00 mieszkańcy zaopatrzeni w biało-czerwone flagi licznie gromadzili się na trasie przejazdu. Trenerzy dziecięcych klubów sportowych z Nizin i Kaszyc zgromadzili swoich podopiecznych ukazując im piękno sportowej rywalizacji. Do kibicowania przyłączyli się również mieszkańcy z innych miejscowości naszej gminy. Lokalne jednostki OSP we współpracy z Policją zabezpieczały bezpieczeństwo kibicom oraz zawodnikom. Komentatorzy docenili piękno naszych terenów, zwrócili szczególną uwagę na kładkę w Nizinach, która wchodzi w skład podkarpackiego odcinka szlaku Green Velo. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej gminy włączając się w kibicowanie byli częścią imprezy sportowej tak wielkiej rangi.
więcej
Festyn „Razem raźniej”

 
W niedzielę 8 sierpnia w Trójczycach odbył się festyn ,,Razem Raźniej”. W myśl hasła przewodniego na stadionie w Trójczycach bawili się licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy Orły oraz goście spoza naszego terenu, dla których przygotowanych zostało wiele atrakcji: pokazy sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Orłów i Wacławic, rozgrywki na mini torze wyścigowym dla samochodów zdalnie sterowanych, animacje, gry i zabawy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, balony, punkty gastronomiczne. Niedzielne popołudnie umilały przybyłym występy zespołów: OPEN CARDS, Kapeli Strażackiej ,,Czy się wali, czy się pali” oraz zespołu z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. O godz. 17.00 odbył się mecz o mistrzostwo klasy A gr. przemyska LKS ,, KORONA” Trójczyce – KS ,,BIAŁO- CZERWONI” Kaszyce. Po zaciętej walce 3-0 zwyciężyła drużyna z Kaszyc. Świetną zabawę ,, do białego rana’’ zapewnili zespół VOICE oraz DJ Nyga i DJ Badyl. Podczas festynu uczestnicy mieli możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID 19 w Mobilnej Jednostce Szczepień, zorganizowanej przez Centrum Medyczne „MEDYK” z Rzeszowa. Na Festynie obecni byli również: Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Hawro, zastępca Wójta Gminy Orły Pan Witold Szpytman oraz radni i sołtysi z okolicznych wsi. Impreza została zorganizowana przez Klub Sportowy LKS ,,KORONA” Trójczyce oraz OSP Wacławice z druhem Michałem Tomaszewskim na czele. Współorganizatorem imprezy był Wójt Gminy Orły Pan Bogusław Słabicki, a swoją pomocą służył radny wsi Trójczyce Pan Józef Motowidło Nad całością przedsięwzięcia czuwał sołtys wsi Wacławice Pan Krzysztof Świdnicki, któremu w imieniu wszystkich uczestników dziękujemy za wspólną zabawę!!!
więcej

II miejsce dla Stowarzyszenia Tradycja i Nowoczesność


 

18 lipca br. Stowarzyszenie Tradycja i Nowoczesność reprezentowało naszą Gminę w V Regionalnym Przeglądzie  Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw „Majówka pod Jaworem” w Hadlach Szklarskich.  Głównym celem tego Przeglądu jest upowszechnianie i kultywowanie ludowych tradycji wspólnego śpiewania, muzykowania, przygotowywania dawnych potraw oraz pobudzenia aktywności środowisk wiejskich. „Majówka pod Jaworem” ma charakter konkursowy, w dwóch kategoriach: przeglądu grup śpiewaczych i prezentacji kulinarnych. Do udziału mogły zgłosić się Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich  z powiatów przeworskiego, przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego i rzeszowskiego. Stowarzyszenie Tradycja i Nowoczesność zgłosiło swój udział w Przeglądzie prezentując stoisko kulinarne. W kategorii tej trzeba było zaprezentować tradycyjne potrawy przygotowane według dawnych przepisów. A zgłoszona do konkursu potrawa powinna być przygotowana z kaszy jęczmiennej, gryczanej, pęcak, manny lub jaglanej oraz drobne drożdżówki. Przygotowane przez naszych reprezentantów pierogi z kaszy gryczanej oraz drożdżówki drobne z nadzieniem wiśniowym zdobyły II miejsce w konkursie. Jury oceniające zgłoszone potrawy do konkursu brało pod uwagę: zgodność potrawy z tradycją, walory smakowe, ogólną prezentację stoiska i estetykę podania. Organizatorem tego wydarzenia  było Centrum Kulturalne w Przemyślu, Wójt Gminy Jawornik Polski, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej ”Jawornik” i Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim. Serdecznie gratulujemy!

więcej
Oazy Dzieci Bożych

 
W dniach 2- 18 lipiec 2021 w szkole podstawowej w Orłach stacjonowały dzieci z Oazy Dzieci Bożych. 53 osobową grupą  w wieku 9 – 12 lat opiekowali się: ks. Maciej Marszałek, ks. Piotr Długi oraz liczna grupa animatorów.
Dzieci przyjechały z województwa podkarpackiego i śląskiego. Oprócz ramowych zajęć uczestnicy wypoczynku poznawali najbliższe okolice, uczestniczyli w spotkaniu z policjantami oraz brali udział w zajęciach w bibliotece w Orłach.
11 lipca sierż. Agnieszka Urbańska oraz sierż. Marcin Żygadło -policjanci z Zespołu Kryminalnego i Ogniwa prewencji w Orłach zorganizowali dla dzieci pogadankę na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego. Dzieci  aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały dużo pytań i chętnie brały udział w dyskusji . Największa frajdę sprawiła im możliwość obejrzenia wnętrza samochodu policyjnego , sposób  używania kajdanek oraz uruchomienie sygnału alarmowego. Na zakończenie spotkania uczestnicy  przypomnieli sobie numery alarmowe oraz otrzymali opaski odblaskowe.
 16 lipca dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Orłach.
Każda z trzech grup  wiekowych miała możliwość  uruchomienia swojej wyobraźni i przeniesienia się w świat fantazji .
Grupa trzecioklasistów przy pomocy teatrzyku Kamischibai  została przeniesiona przez panią Magdalenę Pilch do średniowiecznej Warszawy , gdzie grozę wzbudzał Bazyliszek. Używając kartonu i  bibuły uczestnicy stworzyli własne wersje popularnego potwora.
Druga grupa to dzieci, które ukończyły czwarta klasę. Pani Ewelina Koba w oparciu o bajkę ,,O rybaku i złotej rybce’’ wciągnęła dzieci w dyskusję o wartościach jakimi powinniśmy się kierować w życiu oraz o marzeniach jakie ma każdy z nas. Owocem tego były pięknie wykonane , kolorowe rybki kryjące w sobie zapisane marzenie każdego uczestnika.
Najstarsza grupa to absolwenci klasy piątej. Odkrywali jakie emocje i uczucia są ,,zaklęte w kamieniu”, co symbolizuje ten kawałek skały, jakie na przestrzeni wieków miał zastosowanie. Pani Teresa Gończ przygotowała dla każdego z uczestników kamień rzeczny, który za pomocą farb akrylowych został zamieniony przez uczestników w piękną i niepowtarzalną pamiątkę z wakacji.
więcej
Drodzy mieszkańcy w dniu 10 sierpnia 2021r. terenem naszej Gminy przejeżdżać będą uczestnicy 78. Edycji wyścigu Tour de Pologne. Tegoroczna trasa wyścigu została podzielona na siedem etapów. Podczas drugiego Etapu Zamość – Przemyśl uczestnicy przejadą przez miejscowości Niziny oraz Walawę.Orientacyjny czas przejazdu to godziny między 16:00 a 18:30. W tym czasie możliwe utrudnienia w ruchu.

Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach ZAPRASZA!
Gminna Biblioteka Publiczna w Orłach oraz Fundacja VCC z Lublina serdecznie zapraszają wszystkie dzieci z terenu Gminy Orły  12 sierpnia 2021r (czwartek) o godz.13.00 na plac przed Domem Ludowym w Kaszycach, gdzie odbędą się animacje,warsztaty plastyczne, konkursy z nagrodami oraz ciekawe warsztaty z zakresu robotyki, cyfryzacji i programowania. Będzie touroczyste  zakończenie projektu „Cyfrowe GOKi w podregionie przemyskim”, w którym nasza biblioteka brała udział. Zapraszamy  dzieci wraz z rodzicami oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy do aktywnego udziału w wydarzeniu.
Gwarantujemy wyśmienitą  zabawę i wiele atrakcji!.

Informacja dla mieszkańców Gminy Orły w zakresie odbioru odpadów komunalnych 

 

 

Wójt Gminy Orły realizując zadania wynikające z „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ory” (załącznik do uchwały Rady Gminy Orły LI/249/2017 z dnia 29 listopada 2017 r.) informuje że z dniem 1 sierpnia 2021 r. każdy właściciel nieruchomości, który złożył deklarację na odbiór odpadów otrzyma (w ramach uiszczanej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi) kody kreskowe w formie wydruków - naklejek.

Od dnia 1 sierpnia należy naklejać kody na każdy pojemnik lub worek z odpadami !
Znakowanie worków i pojemników przedmiotowymi kodami służy usprawnieniu systemu gospodarki odpadami oraz pozwala na monitorowanie poprawności odbioru odpadów. Kody kreskowe umożliwiają identyfikację rodzaju zbieranych odpadów oraz  posesję, z której pochodzą odpady.
Naklejki z kodami udostępnianie będą przez pracowników Gminy Orły w Biurze Obsługi Mieszkańca w siedzibie Gminy.
Bardzo ważne! ! Każdy kod przypisany jest do konkretnej nieruchomości !
Każdy przypadek braku kodów na workach i pojemnikach spowoduje nieodebranie  odpadów z nieruchomości. Brak możliwości dokonania odczytu, jak również identyfikacji wytwórcy odpadów skutkował będzie kontrolą segregacji oraz zmiana sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów.

 

Bogusław Słabicki
Wójt Gminy Orły

strony:

« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | »

Kalendarz
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc październik 2021 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kalendarz Imprez
<< Październik >>

2021-10-19

Wtorek

2021-10-20

Środa

2021-10-21

Czwartek

2021-10-22

Piątek

2021-10-23

Sobota

2021-10-24

Niedziela

2021-10-25

Poniedziałek

Październik

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

d1764cb6709cf585471a320624a52ced
http://www.alp-carp.com/http://www.wrota.podkarpackie.pl/http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2007-2013http://www.powiat.przemysl.pl/http://www.arimr.gov.pl/http://www.pup.przemysl.pl/
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.